ترفندهای جالب کاهش شدت افت سلامت باتری آیفون که باید بدانید

ترفندهای جالب برای کاهش شدت افت سلامت باتری آیفون که باید بدانید

شارژدهی باتری و مدت زمانی‌که دستگاه شما نیاز به شارژ مجدد دارد را «عمر باتری» یا Battery life می‌نامند. «طول عمر باتری» یا Battery lifespan مدت زمانی است که باتری تا زمانی که نیاز به تعویض داشته باشد دوام می‌آورد. به‌گفته‌ی غول فناوری مستقر در کوپرتینو، شما با به حداکثر رساندن عمر باتری و طول عمر باتری می‌توانید بیشترین بهره را از آیفون و به‌طور کلی دستگاه‌های اپلی خود ببرید و از شدت افت سلامت باتری آیفون بکاهید. تماشای ویدیوها، وب‌گردی، تماس‌های صوتی و تصویری، ارسال پیامک به دوستانتان، بررسی پست‌های جدید در شبکه‌‌های اجتماعی و هر کاری که در دستگاه آیفون خود انجام می‌دهید بر میزان باتری تأثیر می‌گذارد. خوشبختانه راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید در بدترین لحظه ممکن از تمام شدن باتری گوشی‌تان جلوگیری کنید. اگر درصد سلامت باتری آیفونتان رو به کاهش است و شما را نگران کرده، در این مقاله شما را با نکاتی درمورد کاهش افت سلامت باتری آیفون آشنا خواهیم کرد؛ تا انتهای این مطلب با بای چک همراه باشید.

راهکارهای بررسی سلامت باتری آیفون
اتفاق عجیبی نیست که باتری گوشی هوشمند به مرور زمان ضعیف شود و با افت سلامت باتری آیفون مواجه شوید. وقتی آیفون شما دو سال از عمرش می‌گذرد، به‌اندازه زمانی که کاملاً نو بود، شارژ نمی‌شود. این موضوع به‌عنوان «سلامت باتری» شناخته می‌شود.

برای بررسی سلامت باتری دستگاه‌های آیفون مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برنامه تنظیمات را در آیفون خود باز کنید.
 • به پایین اسکرول کنید و روی Battery ضربه بزنید.
 • Battery Health & Charging را انتخاب کنید.
 • عدد کنار Maximum Capacity نشان‌دهنده میزان سلامت باتری شما است.

ترفندهای جالب برای کاهش شدت افت سلامت باتری آیفون که باید بدانید

هرچه عدد Maximum Capacity باشد، باتری سالم‌تر است. به‌طور مثال، 95% نشانگر این است که وقتی باتری شما فول باشد، 95% از شارژی را که درحالت ابتدایی کارخانه نگه می‌داشت، نگه می‌دارد. زمانی‌که حداکثر ظرفیت باتری شما 80 درصد یا کمتر باشد، امکان دارد متوجه عملکرد ضعیف آن شوید. در‌حالی‌که هنوز هم می‌توانید از نکات این مقاله برای افزایش عمر باتری آیفون خود استفاده کنید، اما نمی‌توانید توقع زیادی داشته باشید.

روش کاهش شدت افت سلامت باتری آیفون
ما در بای چک با معرفی نکات زیر به شما کاربران کمک خواهیم کرد تا عمر باتری و سلامت آن را در طولانی مدت افزایش دهید. با اعمال توصیه‌های زیر و گذشت زمان می‌توانید شاهد افزایش سلامت باتری آیفون باشید.

 1. نصب آخرین به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری
  به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری اپل به‌طور معمول با فناوری‌های پیشرفته صرفه‌جویی در مصرف انرژی همراه است. بدین‌ترتیب برای افزایش سلامت باتری آیفون در طولانی‌مدت همیشه اطمینان حاصل کنید که دستگاه شما به آخرین نسخه iOS آپدیت شده است.
 1. استفاده از شارژرهای اورجینال اپل
  غول فناوری مستقر در کوپرتینو همیشه توصیه می‌کند که از کابل‌ها، آداپتورها و شارژرهای بی‌سیم اورجینال استفاده کنید. شارژرهای شخص ثالث سیم‌های ضعیفی دارند و استانداردها را به درستی رعایت نمی‌کنند. بنابراین حتی اگر عملکرد شارژ را به‌درستی انجام دهند می‌توانند در طولانی‌مدت باعث افت سلامت باتری آیفون شوند.
 1. اجتناب از دمای شدید محیط
  اپل دستگاه‌های آیفون را به گونه‌ای طراحی کرده است که در طیف وسیعی از دمای محیط به خوبی عمل کند. بازه دمایی ایده‌آلی که آیفون در آن عملکرد مناسبی از خود نشان خواهد داد بین 16 درجه تا 22 درجه سانتی‌گراد است. شایان ذکر است که نباید هرگز آیفون را در معرض دمای محیط بالاتر از 35 درجه سانتی‌گراد قرار دهید؛ به‌دلیل اینکه موضوع مورداشاره می‌تواند به‌طور دائم به ظرفیت باتری آیفون آسیب برساند. شارژ دستگاه در دمای بالای محیط می‌تواند آسیب بیشتری به آن وارد کند؛ هنگامی‌که دمای توصیه‌شده برای باتری بیش‌ازحد مجاز باشد، نرم‌افزار ممکن است شارژ بالاتر از 80% را محدود کند. حتی نگهداری باتری در محیط گرم می‌تواند به‌طور غیر‌قابل‌برگشتی به آن آسیب برساند. هنگام استفاده از آیفون در یک محیط بسیار سرد نیز امکان دارد متوجه کاهش عمر باتری شوید که این حالت موقتی است. زمانی‌که دمای باتری به محدوده عملکرد عادی خود بازگردد، عملکرد آن نیز به حالت عادی باز خواهد گشت.

ترفندهای جالب برای کاهش شدت افت سلامت باتری آیفون که باید بدانید

 1. شارژ کردن آیفون بدون قاب
  برخی از قاب‌ها هنگام شارژ ممکن است باعث ایجاد گرمای اضافی شوند. همانطور که اشاره شد گرمای اضافی می‌تواند بر ظرفیت باتری تأثیر بگذارد. اگر متوجه شدید که دستگاهتان هنگام شارژ داغ می‌شود، آن را از قاب بیرون بیاورید.
 1. اجتناب از تخلیه کامل شارژ باتری
  از بدترین کارهایی که می‌توانید در حق سلامت باتری آیفونتان انجام دهید می‌توان به تخلیه کامل باتری اشاره کرد. اگر یک باتری لیتیوم‌یونی تخلیه‌شده برای مدت طولانی در چنین وضعیتی باقی بماند، به حالت تخلیه عمیق می‌رود و دیگر کار نمی‌کند. شرکت آمریکایی به این مشکل رسیدگی کرده است تا باتری‌های آیفون پس از تخلیه شارژ، مقداری انرژی ذخیره کنند. با‌این‌حال اگر شارژ آیفون شما تمام شد، باید آن را هرچه زودتر شارژ کنید. علاوه‌براین زمانی‌که انرژی باتری به زیر 20 درصد یا کمتر می‌رسد، از حالت Low Power آیفون استفاده کنید. استفاده از این حالت، شارژدهی آیفون را تا زمانی که بتوانید به پریز برسید، طولانی می‌کند.
 1. عدم استفاده طولانی از آیفون
  باتری آیفون را به‌طور کامل شارژ یا خالی نکنید. باتری آیفون را تا حدود 50% شارژ کنید. اگر دستگاهی را در زمانی که باتری آن کاملاً خالی شده است، خاموش کنید و بدون استفاده کنار بگذارید، باتری ممکن است در حالت تخلیه عمیق قرار گیرد. این موضوع در آینده باعث ناتوان شدن دستگاه در نگه داشتن شارژ می‌شود. به‌طور عکس اگر آن را برای مدت زمان طولانی با شارژ کامل کنار بگذارید، ممکن است باتری مقداری ظرفیت خود را از دست بدهد و عمر باتری کمتر شود.
 • برای جلوگیری از استفاده اضافی از باتری، آیفون را با 50% شارژ خاموش کنید.
 • دستگاه خود را در محیطی خنک و بدون رطوبت با دمای کمتر از 32 درجه سانتی‌گراد قرار دهید.
 • اگر تصمیم دارید دستگاه خود را بیش از 6 ماه کنار بگذارید، هر 6 ماه آن را تا 50% شارژ کنید.

بسته به مدت زمانی که دستگاه خود را کنار می‌گذارید، ممکن است هنگام استفاده دوباره از دستگاه در بار اول، انرژی باتری کم باشد. بنابراین بعد از اینکه آیفون را مجدداً روشن کردید، احتمالاً قبل از استفاده به شارژ نیاز داشته باشد.

بهینه‌سازی تنظیمات آیفون
اینکه چگونه از آیفون خود استفاده می‌کنید به هیچ‌وجه مسئله مهمی نیست؛ دو روش ساده برای حفظ عمر باتری آن وجود دارد که شامل تنظیم روشنایی صفحه و استفاده از وای فای می‌شود. در کنار این دو گزینه توصیه‌شده، تمام موارد ذکرشده را مورد بررسی قرار دهید.

 1. تنظیم روشنایی نمایشگر
  برای افزایش عمر باتری و شارژدهی آیفون، نور نمایشگر را کم کنید یا روشنایی خودکار (Auto-Brightness) را روشن کنید. برای کاهش نور صفحه، Control Center را باز کنید و نوار لغزنده روشنایی را به پایین بکشید.

برای فعال کردن روشنایی خودکار که نمایشگر گوشی شما را به‌صورت خودکار با شرایط نوری تنظیم می‌کند:

 • از تنطیمات به Accessibility بروید.
 • وارد Display & Text Size شوید.
 • در انتهای صفحه Auto-Brightness را روشن کنید.

ترفندهای جالب برای کاهش شدت افت سلامت باتری آیفون که باید بدانید

 1. استفاده از وای فای
  زمانی‌که از دستگاه خود برای دسترسی به داده‌ها استفاده می‌کنید، اتصال Wi-Fi انرژی کمتری نسبت به شبکه گوشی هوشمند (موبایل دیتا) مصرف می‌کند. بنابراین سعی کنید برای افزایش شارژدهی آیفون تا جای ممکن به‌جای دیتا از Wi-Fi استفاده کنید.
 1. فعال کردن گزینه‌ی Low Power Mode
  Low Power Mode یا حالت کم مصرف که با انتشار به‌روزرسانی iOS 9 معرفی شد، روشی راحت برای افزایش عمر باتری و شارژدهی آیفون هنگامی‌که شروع به کاهش می‌کند است. هنگامی‌که سطح باتری شما به 20% می‌رسد، آیفون به شما اطلاع می‌دهد. این اطلاع‌رسانی دوباره در 10% اتفاق می‌افتد و به شما امکان می‌دهد با یک ضربه حالت Low Power را روشن کنید. علاوه‌براین می‌توانید با رفتن به تنظیمات و Battery این گزینه را فعال کنید. این حالت روشنایی نمایشگر را کاهش می‌دهد، عملکرد دستگاه را بهینه می‌کند و انیمیشن‌های سیستم را به حداقل می‌رساند. با فعال کردن Low Power Mode،‌ برنامه‌هایی ازجمله Mail محتوا را در پس‌زمینه دانلود نمی‌کنند و قابلیت‌هایی مانند ایردراپ، همگام‌سازی آیکلاد و Continuity غیرفعال خواهند شد. بااین‌حال شما می‌توانید از عملکردهای کلیدی مانند برقراری و دریافت تماس‌های تلفنی، ایمیل و پیام‌ها، دسترسی به اینترنت و غیره استفاده کنید. هنگامی‌که آیفونتان دوباره شارژ شود، حالت Low Power به‌طور خودکار خاموش خواهد شد.

ترفندهای جالب برای کاهش شدت افت سلامت باتری آیفون که باید بدانید

 1. فعال کردن گزینه‌ی Optimized Battery Charging
  متأسفانه اکثر کاربران گوشی‌هایشان را شب به شارژ می‌زنند. اما آیا می‌دانید شارژ بیش‌از‌حد آیفون به باتری آسیب می‌رساند و سلامت باتری را کاهش می‌دهد؟ شاید آیفون شما به یک ساعت شارژ نیاز داشته باشد اما وصل کردن آن به شارژر به مدت 7 تا 8 ساعت باعث شارژ بیش‌از‌حد آن می‌شود و جریان بیشتری را به سلول‌های شارژ‌شده وارد می‌کند. به منظور صرفه‌جویی در طول عمر باتری و کاهش شدت افت سلامت باتری نباید گوشی خود را شب‌ها رها کنید تا شارژ شود. غول فناوری کره‌ای گزینه‌ی Optimized Battery Charging یا بهینه‌سازی شارژ باتری را با انتشار به‌روزرسانی iOS 13 به‌بعد دردسترس کاربران قرار داد، این حالت رفتار روزانه شما را از الگوی شارژتان یاد می‌گیرد تا زمان شارژ کامل آیفون را کاهش دهد؛ این گزینه‌ به باتری کمک می‌کند تا ظرفیت 100% را برای مدت طولانی‌تری حفظ کند.
 • به تنظیمات بروید و Battery را انتخاب کنید و روی Battery Health & Charging ضربه بزنید.
 • در صفحه بعد، کلید کنار گزینه Optimized Battery Charging را فعال کنید.

ترفندهای جالب برای کاهش شدت افت سلامت باتری آیفون که باید بدانید

 1. مشاهده اطلاعات استفاده از باتری
  اپل به طرفدارانش اجازه می‌دهد که در iOS میزان مصرف باتری توسط هر برنامه را مشاهده کنند و امکان مدیریت عمر باتری دستگاه به‌راحتی قابل انجام است. البته اگر دستگاه در حال شارژ باشد، این امکان وجود ندارد؛ زیرا میزان مصرف باتری توسط برنامه‌ها در هر دوره شارژ مشخص می‌شود. برای مشاهده میزان مصرف خود باید از تنظیمات به Battery بروید. در انتهای این صفحه فهرستی از برنامه‌ها را مشاهده می‌کنید که به ترتیب میزان استفاده از باتری آورده شده‌اند. اگر روی یکی از آن‌ها ضربه بزنید یا در سمت راست روی Show Activity بزنید، می‌توانید فعالیت هر برنامه مانند مدت زمان فعال بودن و فعالیت در پس‌زمینه را مشاهده کنید. با زیرنظر گرفتن این بخش می‌توانید برنامه‌های پرمصرف را شناسایی کنید و در مورد نحوه استفاده از آن‌ها تصمیم بگیرید تا در شارژدهی آیفون خود تغییرات قابل توجهی را ملاحظه کنید.

ترفندهای جالب برای کاهش شدت افت سلامت باتری آیفون که باید بدانید

 1. محدود کردن فعالیت برنامه‌ها در پس‌زمینه
  در بالا مشاهده کردید که در بخش Battery در زیر هر برنامه ممکن است Background یا فعالیت پس‌زمینه مشخص شده باشد. این مورد نشان می‌دهد که آن برنامه در پس‌زمینه فعال بوده و درنتیجه از باتری استفاده کرده است. تنها برنامه‌هایی قادر به فعالیت در پس‌زمینه هستند که شما از قبل به‌ آن‌ها اجازه داده باشید.

برای بهبود عمر باتری، قابلیتی که به برنامه‌ها امکان می‌دهد در پس‌زمینه به‌روزرسانی شوند را خاموش کنید:

 • از تنظیمات به General بروید و وارد Background App Refresh شوید.
 • از بالای صفحه وارد Background App Refresh شوید و یکی از گزینه‌های Wi‑Fi یا Wi‑Fi & Cellular Data را انتخاب کنید. برای این‌که این قابلیت به‌طور کامل خاموش شود، Off را انتخاب کنید. البته در این‌صورت ممکن است اعلانات مهم را از دست بدهید.
 • حال به عقب برگردید و اطمینان حاصل کنید تمام برنامه‌هایی که اجازه آپدیت شدن در پس‌زمینه را دارند، ضروری هستند. اگر برنامه‌ای را مشاهده کردید که فعالیت آن در پس‌زمینه ضروریتی نداشت، برای افزایش شارژدهی آیفون آن را غیرفعال کنید.

ترفندهای جالب برای کاهش شدت افت سلامت باتری آیفون که باید بدانید

 1. توجه به عدم پوشش سلولی و سیگنال کم
  زمانی‌که در یک منطقه با پوشش سلولی ضعیف قرار دارید، دستگاه iOS شما به‌طور مداوم به دنبال سیگنال بهتر می‌گردد. استفاده از آيفون در شرایطی که سیگنال کم است بر عمر باتری شما تأثیر منفی خواهد گذاشت. هر زمان که در این شرایط قرار گرفتید، می‌توانید با روشن کردن حالت هواپیما شارژدهی آیفون و عمر باتری خود را بهینه کنید.
 1. عدم بستن برنامه‌ها
  این یک واقعیت ثابت شده است که بستن برنامه‌ها برای جلوگیری از اجرا شدن در پس‌زمینه نه‌تنها در مصرف باتری صرفه‌جویی نمی‌کند بلکه در واقع می‌تواند باتری بیشتری را تخلیه کند. برنامه‌های موجود در پس‌زمینه زمانی که فعال نیستند، در حالت تعلیق اجرا می‌شوند و بر عملکرد یا عمر باتری تأثیری نمی‌گذارند. بستن یک برنامه، آن را از رم آیفون پاک می‌کند که اگر نیاز به باز کردن دوباره آن باشد، باید مجدد بارگیری شود. راه‌اندازی مجدد برخی از برنامه‌ها پس از بستن، انرژی بیشتری نسبت به معلق گذاشتن آن‌ها صرف می‌کند. بنابراین اگر عادت دارید که مرتباً برنامه‌های پس‌زمینه را ببندید، حداقل بستن برنامه‌هایی را که به‌طور مداوم استفاده می‌کنید، متوقف کنید.
 1. بررسی دسترسی به لوکیشن یا موقعیت مکانی
  با خاموش کردن سرویس‌های موقعیت مکانی برای اپلیکیشن‌ها، می‌توانید عمر باتری خود را بهبود ببخشید. در بخش Location Services امکان مشاهده‌ی مجوزهای دسترسی به موقعیت مکانی برای هر برنامه وجود دارد. اپلیکیشن‌هایی که اخیراً از خدمات لوکیشن استفاده کرده‌اند، با یک نشانگر بنفش در کنار نام برنامه مشخص می‌شوند. نشانگر خاکستری به معنی دسترسی به موقعیت مکانی در 24 ساعت اخیر است. برای بررسی روشن بودن دسترسی به موقعیت مکانی از تنظیمات به Privacy بروید و Location Services را خاموش کنید. علاوه‌براین می‌توانید دسترسی برنامه‌ها به موقعیت مکانی را از همین بخش کنترل کنید و درصورت لزوم مجوزها را تغییر دهید.

ترفندهای جالب برای کاهش شدت افت سلامت باتری آیفون که باید بدانید

 1. محدود کردن اعلان برنامه‌ها
  زمانی‌که اعلانی از طرف یک اپلیکیشن دریافت می‌کنید، نمایشگر گوشی روشن خواهد شد. بسیاری از این اعلان‌ها مانند اعلان لایک شدن پستتان در اینستاگرام یا اعلان پست جدید یک کانال تلگرامیِ بی‌اهمیت، ضروری نیستند و فقط با روشن کردن بیهوده نمایشگر از انرژی باتری کم می‌کنند.

اگر برنامه‌ای به‌طور مرتب صفحه‌نمایشگر دستگاه شما را با فرستادن اعلان‌ها بیدار می‌کند، می‌توانید اعلان‌های آن برنامه را در:

 • تنظیمات و بخش Notifications خاموش کنید.
 • روی برنامه ضربه بزنید و Allow Notifications را خاموش کنید.

ترفندهای جالب برای کاهش شدت افت سلامت باتری آیفون که باید بدانید

 1. خاموش کردن Fitness Tracking
  آیفون از یک پردازشگر حرکتی بهره می‌برد که تغییرات شتاب‌سنج، ژیروسکوپ، فشارسنج و قطب‌نما را تشخیص و از این تغییرات برای اندازه‌گیری و ردیابی حرکت، تغییر ارتفاع یا سایر فعالیت‌های تناسب اندام استفاده می‌کند.

زمانی‌که در حال حرکت هستید و این گزینه فعال است، آیفون مجبور به استفاده اضافی از باتری است. برای غیرفعال کردن آن:

 • به تنظیمات و سپس Privacy بروید.
 • وارد Motion & Fitness شوید و سپس Fitness Tracking را غیرفعال کنید.

ترفندهای جالب برای کاهش شدت افت سلامت باتری آیفون که باید بدانید

 1. حذف ویجت‌ها از Home و صفحه قفل
  تمام ویجت‌های روی صفحه قفل، اپلیکیشن‌های شما را مجبور می‌کنند تا به‌صورت خودکار در پس‌زمینه اجرا شوند و دائماً داده‌ها را برای به‌روزرسانی اطلاعاتی که ویجت‌ها نمایش می‌دهند، واکشی کنند. از‌آنجایی‌که این اپلیکیشن‌ها به‌دلیل فعال بودن ویجت‌هایشان دائماً در پس‌زمینه اجرا می‌شوند، به‌طور مداوم انرژی باتری را تخلیه می‌کنند. اگر تصمیم دارد به حفظ انرژی باتری کمک کنید، بهترین کار این است که ویجت‌های روی صفحه قفل و صفحه اصلی را حذف کنید یا تعداد آن‌ها را به حداقل برسانید.

شرایط و نحوه خرید اقساطی گوشی موبایل آیفون اپل از بای چک
برای آغاز روند اعتبارسنجی ابتدا به صفحه اصلی سایت بای چک مراجعه و روی منو بای چک کلیک کنید سپس دکمه‌ی ثبت سفارش را بزنید؛ فرم اطلاعاتی را پیش روی خود خواهید داشت با پر کردن فرم منتظر تماس همکاران ما باشید پس از حداقل 24 ساعت و یا حداکثر 72 ساعت از طریق تماس با بای چک و یا با مراجعه به سایت و صفحه پیگیری ثبت نام اقساطی، با وارد کردن کد ملی خود از نتیجه ثبت نام مطلع شوید؛ باید اطلاعات مورد نیاز را در زمان ثبت نام با دقت تکمیل نموده و کد رهگیری که همان کد ملی شماست را دریافت کنید. دقیق بودن اطلاعات به سرعت روند اعتبارسنجی کمک می‌کند، ضمناً نتایج از طریق پیامک و ایمیل به اطلاع شما می‌رسد. همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال در این خصوص می‌توانید با تلفن 88641965 تماس حاصل فرمایید. 

 • اگر کارمند هستید می‌توانید با پرداخت ماهیانه کمی از حقوق خود کالای مورد نظر را به راحتی خریداری کنید.
 • برای دریافت اعتبار از بای چک، باید 18 سال به بالا باشید.
 • وام خرید کالا فقط برای کالاهای فروشگاه‌های معتبر بای چک می‌باشد.
 • داشتن میانگین قابل‌قبول حساب بانکی متناسب با مبلغ خرید ، بای چک با توجه به حساب شما مقدار وام بیشتری برای خرید کالاهای بیشتر نیز قرار می‌دهد.
 • درحال‌حاضر داری چک برگشتی فعال نباشید.
 • شما باید داری شغل و سابقه کاری باشید تا بای چک اطمینان از توانایی پرداخت شما داشته باشد.

همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال اینجا کلیک کرده و پاسخ پرسش خود را در صفحه بازشده جدید بیابید.